środa, 15 października 2014

Niedokrwistość megaloblastyczna - wyniki badania krwi

Pytanie: Proszę o interpretację wyników badania krwi: RBC 4,12 (norma 4,2 - 5,2), MCH 32,8 (norma 28 - 32), MCHC 36,8 (norma 32 - 36), HGB 13,5 (12 - 16), HCT 36,7 (35 - 47). Czy należy pokazać je lekarzowi, ewentualnie zacząć leczyć się na własną rękę?

Odpowiedź: Z podanych liczb wynika, że ilość czerwonych krwinek jest obniżona (RBC poniżej normy), przy czym wartość hemoglobiny jest w normie. Wskaźniki MCH i MCHC określają zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej. Przy obniżonej liczbie krwinek i prawidłowej ilości hemoglobiny są one mocniej "upakowane" hemoglobiną. Wyniki wskazują na anemię megaloblastyczną, czyli spowodowaną obniżoną liczbą czerwonych krwinek. 

Warto wprowadzić do diety produkty zawierające kwas foliowy i witaminę B12. Kwas foliowy znajdziemy przede wszystkim w zielonych warzywach, jak sałata, szpinak, kapusta, brokuły, awokado, jak również w pomarańczach, burakach, nasionach roślin strączkowych. Kwas foliowy jest wrażliwy na działanie temperatury, dlatego najlepiej spożywać warzywa i owoce na surowo. Świetnym rozwiązaniem jest picie świeżo wyciskanych soków ze szpinaku lub buraka z dodatkiem owoców. 
Witamina B12 jest produkowana w jelitach przez naszych towarzyszy - bakterie zasiedlające jelito, w pożywieniu znajdziemy ją przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie wątroba, czerwone mięso, jaja.

W aptekach dostępne są również suplementy diety zawierające w składzie kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz żelazo. Przy takich wynikach - nieodbiegających mocno od normy moim zdaniem można zacząć leczenie (przede wszystkim dieta) na własną rękę i po jakimś czasie powtórzyć badanie. Oczywiście zawsze można skonsultować je z lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz