sobota, 21 czerwca 2014

Beta-karoten - przyjaciel bezpiecznego opalania

Beta-karoten opalanie


Beta-karoten należy do grupy substancji pochodzenia roślinnego, które nazywane są karotenoidami. Występują bardzo często w owocach, warzywach, najczęściej są koloru pomarańczowego, żółtego lub czerwonego. Popularnymi źródłami jest korzeń marchwi, pomidory, dynia, papryka, występują też w zielonych warzywach, np. w szpinaku, pietruszce naciowej. Karotenoidy odpowiedzialne są też za piękne odcienie jesiennych liści.


Beta-karoten jest prowitaminą A, to oznacza że organizm potrafi wytworzyć z niego witaminę A w takich ilościach, jakie są mu potrzebne. Nadmiar beta-karotenu odkłada się w tkance tłuszczowej i w skórze, dlatego osoby pijące sok marchwiowy mogą zauważyć delikatne pomarańczowe zabarwienie skóry :-)

Beta-karoten jest chętnie stosowany przez osoby planujące opalanie na słońcu czy korzystające z solarium. Dlaczego? Odpowiedź dalej.

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Dziurawiec zwyczajny jako przykład leku roślinnego wywołującego interakcje

Zioła i leki pochodzenia roślinnego uchodzą za preparaty ogólnie bezpieczne, naturalne, nie powodujące interakcji i działań niepożądanych. Często na ulotkach leków roślinnych nie ma sprecyzowanych wskazań, a działania niepożądane nie są określone. Należy pamiętać, że związki chemiczne zawarte w surowcach roślinnych oddziałują i są metabolizowane tak samo jak leki syntetyczne.



Jednym z surowców farmaceutycznych dostępnych bez recepty, który może stwarzać niebezpieczeństwo, jeśli równocześnie stosowane są inne leki, jest ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum, Herba Hyperici). Ta wieloletnia roślina wzięła swoją nazwę od prześwitów na liściach, które wyglądają jakby były podziurawione.
W aptece możemy spotkać tabletki zawierające wyciąg z dziurawca, soki, nalewki, zioła i popularne krople żołądkowe zawierające w swym składzie dziurawiec.