piątek, 29 sierpnia 2014

Interakcja między lekiem Bioracef, a tabletkami antykoncepcyjnymi

Pytanie: Byłam dziś u doktora, który przepisał mi takie lekarstwa jak Bioracef 500mg; Claritine Active, Erdomed 300mg, Pectodrill do ssania. Czy któreś z tych lekarstw wpływają na antykoncepcję? I czy to działa 'wstecz'? Albo jeśli pominę Bioracef to czy reszta lekarstw jest bezpieczna?

Odpowiedź: Bioracef może obniżać skuteczność antykoncepcji poprzez wpływ na florę bakteryjną jelit. Najczęściej jednak taka interakcja w ogóle nie jest wymieniana w ulotkach tabletek antykoncepcyjnych. Najlepiej jest w ciągu przyjmowania antybiotyku i 7 dni po zakończonej antybiotykoterapii stosować dodatkową antykoncepcję, np. prezerwatywę. Jeśli w tym czasie miałaby wypaść przerwa, to nie należy jej robić, zacząć od razu kolejne opakowanie. Nie będzie działania wstecz. Polecam artykuł o interakcjach z tabletkami antykoncepcyjnymi.
Reszta leków jest bezpieczna. 

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

ALT, AST jako wskaźniki oceny stanu wątroby

Wątroba jest dużym organem znajdującym się w prawym górnym obszarze jamy brzusznej. Razem z innymi narządami tworzy układ trawienny. Wytwarza żółć, która pomaga trawić tłuszcze, pełni funkcje detoksykujące organizm, produkuje liczne białka, enzymy oraz bierze udział w metabolizmie większości substancji.

Spożywanie dużej ilości alkoholu, dieta wysokokaloryczna, otyłość (zwłaszcza brzuszna), stosowanie leków, zakażenie wirusem zapalenia wątroby mogą prowadzić do uszkodzenia komórek wątrobowych, jej stłuszczenia i zwłóknienia. Uszkodzona wątroba przestaje pracować prawidłowo, niektóre białka mogą powstawać w mniejszych ilościach, a procesy metaboliczne nie nadążą usuwać toksycznych substancji.


Wczesne objawy uszkodzenia wątroby mogą nie występować, dlatego warto jest kontrolować stan wątroby, zwłaszcza u osób zażywających stale leki, pijące duże ilości alkoholu, bądź posiadające inne czynniki ryzyka uszkodzenia wątroby.

wtorek, 12 sierpnia 2014

TSH, T3, T4, choroby tarczycy

Tarczyca jest niewielkim gruczołem znajdującym się w przedniej części szyi, przed tchawicą. Składa się z dwóch płatów i cieśni, przypominając skrzydła motyla. Tarczyca wytwarza dwa hormony wpływające na tempo pracy organizmu: T3 (trijodotyroninę) oraz T4 (tyroksynę).  

Produkuje również kalcytoninę, która bierze udział w metabolizmie wapnia. Wydzielanie T3 i T4 regulowane jest przez hormon tyreotropowy (TSH), produkowany przez przysadkę mózgową. TSH pobudza tarczycę do wydzielania T3 i T4, wpływa też na jej masę, unaczynienie i gruczołowatość. Gdy we krwi jest odpowiednie stężenie hormonów tarczowych, następuje obniżenie TSH na skutek sprzężenia zwrotnego. TSH jest regulowane przez tyreoliberynę produkowaną przez podwzgórze.